🚚 Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Den matek 2024

Blíží se 12. 5., Den matek. Den, kdy děkujeme mamince za její láskyplnou péči a darování života. Pojďme jí vše s láskou oplatit!

Co darovat maminkám v jejich den

Můžete například darovat například květiny, knihu nebo třeba kosmetiku. Na každé z našich prodejen si nyní můžete nechat dárkově zabalit libovolné produkty. Mimochodem, Den matek není jen o dárcích, ale také o trávení času s maminkou a poděkování za její péči.

Malé inspirace pro vytvoření balíčku, které vám na pobočce ochotně připravíme:

+
Jsi krásná a milovaná Krásné ruce

 

+
Dámský likér Havlíkův přírodní zázrak

 

+
Makový olej Milovaná žena

 

Den matek v minulosti

Grandmother's birthday, František Klimeš, 1910

Počátky oslav mateřství můžeme najít již ve starověkém Řecku. Uctívali plodnost a matky ve spojení s uctíváním pohanské bohyně Rhey, matky bohů.

V 16. století se v Anglii v dobách chudoby oslavoval svátek matek pod názvem Mateřská neděle. Mnoho chudých lidí totiž sloužilo bohatým domácnostem daleko od domova, a tak neměli možnost trávit čas se svou rodinou. Proto služebníci dostávali tento den volno, aby mohli navštívit svůj domov a maminku.

Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. Poprvé byl veřejně slaven o rok později. V roce 1914 vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek coby celonárodního svátku, konající se druhou květnovou neděli.

V Československu se začal slavit Den matek v roce 1923. Po druhé světové válce byl však postupně utlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen. Den matek tak, jak ho známe dnes se začal slavit až po roce 1989, kdy ho začala společnost veřejně uznávat.

The Calgary Daily Herald, 1921

Tip Apotéky: Oslavujte svou maminku každý den. Dopřejte si navzájem dostatek lásky a péče. Zasloužíte si to!