Propolis

Propolis, známý také jako včelí tmel, je produktem stavební činnosti včely medonosné. Suroviny jsou včelami sbírány na rostlinách, které produkují pryskyřičné látky. 

Propolis je proměnlivá směs pryskyřičných látek, včelího vosku, balzámů a éterických olejů. Obsahuje také flavonoidy, fenolové kyseliny, pollen a vitaminy B1, B2 a B3. Tento včelí produkt bohatý na bioaktivní látky má bakteriostatické, protizánětlivé, antibakteriální, antioxidační, antimikrobiální a konzervační účinky.

Pomáhá v péči o pokožku trápící ekzémy, lupénka či akné. Pomáhá také při silnějších popáleninách a urychluje hojení a tvorbu nové kůže. Používá se pro zjemnění drsné, popraskané, suché a citlivé pokožky. Redukuje pupínky, černé tečky a je proto vhodný na problematickou pleť. Tlumí negativní účinky UV záření.

Ve vlasové kosmetice se přidává obzvláště do šamponů proti lupům. A také podporuje růst pevnějších a zdravějších nehtů.

Věděli jste, že…
Včely používají propolis i k pokrytí těl usmrcených vetřelců? Jelikož je nejsou schopny dostat ven z úlu, pokryjí je silnou vrstvou propolisu, aby zabránili jejich rozkladu a zabránily šíření bakterií a plísní.